Umelá inteligencia Zaujímavosti

Môžu mať AI agenti vlastnú ekonomiku? V Minecrafte už áno!

Mesto AI agentov v Minecrafte

Rozvoj umelej inteligencie (AI) napreduje míľovými krokmi. Prakticky neustále prichádzajú nové a vylepšené nástroje, ktoré nám dokážu radiť, písať texty, vytvárať obrázky, ba dokonca videá. Môžeme si tiež vytvoriť AI agentov na rôzne úlohy. Čo by sa však stalo, keby sme skúsili takýmto AI agentom dať priestor, aby iniciatívne spolupracovali samy?

Práve toto je cieľom tzv. projektu Sid, ktorý spustil americký AI startup Altera. Ide o jedinečný experiment, kde sa viac ako 1 000 autonómnych AI agentov ocitlo vo virtuálnom svete Minecraftu. Bez zásahu ľudí títo agenti vytvorili vlastný ekosystém, v ktorom vznikli ekonomické, politické aj kultúrne štruktúry.

Virtuálna spoločnosť AI agentov

AI agenti si v Minecraftovom svete vybudovali ekonomický systém s obchodovaním a používaním drahokamov ako meny. Založili si tiež demokratickú vládu a rozvinuli sociálne a náboženské inštitúcie. Tieto aktivity sa vyvinuli autonómne, čo naznačuje rastúcu schopnosť AI agentov konať nezávisle a spolupracovať pri riešení komplexných úloh.

Vo videu v nasledujúcom príspevku sa okrem iného dozvieme, že v rámci projektu vznikli dva paralelné svety pod Donaldom Trumpom a Kamalou Harrisovou.

Čo nám to môže prezradiť o budúcnosti AI?

Cieľom projektu je odpovedať na kľúčové otázky o dlhodobom vývoji AI, ich spolupráci a potenciálnom vedomí. Tieto výsledky môžu významne ovplyvniť smerovanie vývoja autonómnych systémov a otvoriť cestu pre pokročilé AI aplikácie v reálnom svete.

Projekt Sid predstavuje dôležitý krok smerom k budovaniu autonómnych systémov, ktoré dokážu komplexné rozhodovanie a organizáciu bez ľudského zásahu. Môže ísť o náznak novej éry v oblasti umelej inteligencie.

Zdroj: Readwrite