Technológie

Druhý pacient Neuralink hrá vďaka čipu v mozgu hru Counterstrike len pomocou mysle

Elon Musk Neuralink

Mužovi, ktorý ako druhý dostal do mozgu neurálny implantát od spoločnosti Neuralink, sa darí dobre. Alex s poškodenou miechou teraz ovláda hru Counter-Strike 2 pomocou svojich myšlienok.

Nedávno sme informovali o druhom pacientovi, ktorý dostal do mozgu čip od spoločnosti Neuralink slávneho podnikateľa Elona Muska. Podľa najnovších informácií sa aj tomuto druhému pacientovi darí veľmi dobre.

Ovládanie počítača pomocou mysle

Mozgové implantáty Neuralink vyvíja Muskova spoločnosť s cieľom pomôcť ľuďom, ktorí nemôžu ovládať počítač pomocou rúk, napríklad vplyvom poškodenia miechy. „Alex“, ako ho Elon Musk pracovne nazval, používal predtým ústami riadený ovládač QuadStick. Ten mu však neumožňoval používať klávesnicu a myš súčasne. Vždy tak musel prepínať a rozhodovať sa, ktorý úkon urobí ako prvý.

Implantát Neuralink tento problém rieši a Alex je schopný ovládať počítač plynule pomocou mysle, čo si veľmi pochvaľuje. Vďaka čipu môže efektívne hrať  aj svoju obľúbenú počítačovú hru Counter-Strike. Kým sa pomocou ovládača QuadStick presúva, pomocou čipu môže zároveň mieriť. „Iba sa pozriem, a ide to tam, kam chcem. Je to šialené,“ hovorí.

Nádej pre ľudí s nehybnými končatinami

Alex však implantát nevyužíva len na hru. Tvorí pomocou neho aj 3D dizajny v CAD softvéri. Vytvoril si napríklad držiak pre nabíjačku svojho čipu, ktorý si následne vytlačil na 3D tlačiarni.

Keďže pri prvom pacientovi s implantátom Neuralink sa po čase vyskytli problémy s odpájaním elektród od tkaniva, spoločnosť vynaložila úsilie na zlepšenie funkčnosti implantátu, aby sa v Alexovom prípade takýmto problémom vyhla.

Neuralink takisto plánuje v budúcnosti rozšíriť funkcie implantátu, aby umožnil používateľom väčšiu nezávislosť. Na scéne sa zároveň objavujú aj konkurenčné implantáty. To naznačuje sľubný rozvoj tejto technológie, ktorá má potenciál výrazne zlepšiť život miliónom hendikepovaných ľudí.

Dlhodobým cieľom Neuralink je, aby pacienti s týmito čipmi vedeli pomocou mysle hýbať predmetmi (napríklad robotickými rukami). Takéto čipy budúcich generácii môžu pomôcť napríklad ľudom, ktorí prišli o zrak, alebo ho nikdy nemali, vidieť.

Zdroj: PCMag