Novinky Technológie Umelá inteligencia

AI od Google má potenciál urobiť revolúciu vo výskume liekov

Google Deepmind

Google DeepMind predstavil revolučnú umelú inteligenciu s názvom AlphaProteo, ktorá prináša prelom v tvorbe proteínov s presne definovanými vlastnosťami.

Táto technológia by mohla nielen zrýchliť vývoj nových liekov, ale aj zásadne ovplyvniť oblasť personalizovanej medicíny, kde sa liečba prispôsobuje špecifickým potrebám jednotlivcov.

,,Úspešné vytvorenie väzieb s VEGF-A, proteínom spojeným s rastom nádorov, potvrdzuje potenciál AlphaProteo pre presné zameranie a manipuláciu s biologickými procesmi“, píše Google na svojom blogu.

Kým predchodca AlphaFold exceluje v predpovedaní existujúcich proteínov, AlphaProteo posúva hranice tým, že aktívne prispieva k vývoju cielených terapií, ktorých cieľom je blokovať škodlivé proteíny a zastaviť tak rozvoj ťažko liečiteľných chorôb.

Rovnaká technológia okrem toho môže byť aplikovaná nielen v medicíne, ale aj v diagnostike a ďalších odvetviach, ako je napríklad poľnohospodárstvo, kde by mohla zvýšiť odolnosť plodín voči plesniam a iným nepriaznivým podmienkam.

„AlphaProteo má potenciál úplne zmeniť naše chápanie biológie a otvoriť dvere k objaveniu nových liekov, vývoju pokročilých biosenzorov a mnohým ďalším inováciám,”  zdieľa svoje nadšenie na platforme X spoluzakladateľ spoločnosti DeepMind Demis Hassabis.

Google pritom nie je jedinou firmou spájajúcou biotechnológie s umelou inteligenciou. Amsterdamský startup Cradle takisto využíva pokročilé AI algoritmy na návrh nových proteínových štruktúr, informuje portál AnalyticsIndia.

Zdroje: AnalyticsIndia